. Опубліковано в Новини

    27 квітня 2014 року минає двадцять років, як відійшла за вічну межу Явдоха Данилівна Пошивайло – майстриня художньої мальовки, засновниця першого приватного музею кераміки в Україні.

   Явдоха Данилівна Пошивайло (Бородавка) народилася 6 березня 1910 року в Опішному, в родині селянина-середняка. Росла сиротою. З досить раннього віку ходила по наймах, де опановувала мальовку в майстернях заможних гончарів. 1929 року вийшла заміж за потомственного гончаря Гаврила Ничипоровича Пошивайла. Від середини 1930-х років працювала малювальницею в артілі, згодом – заводі «Художній керамік», на Опішнянському заводі «Керамік». Після виходу на заслужений відпочинок удома розмальовувала вироби свого чоловіка й ліпила свистунці.

Явдоха Пошивайло прагнула якомога довше зберегти в людській пам’яті спогади й уявлення про гончарні здобутки Опішного ХХ століття. Так на початку 1970-х років вона створила перший в Україні приватний музей кераміки, основу якого склали твори родини. Доповнили колекцію гончарні вироби інших майстрів Опішного кінця ХІХ – початку ХХ століття, полтавська традиційна вишивка (рушники, скатертини), ткані кролевецькі рушники, народне малювання (живопис на полотні, фанері, склі) та старовинні ікони. Пізніше збірка поповнилася мистецькими творами старшого сина Миколи та виробами онуків Юрка й Олеся Пошивайлів. Домашній музей був осередком духовності, він відігравав таку ж патріотичну роль, як і знаменитий музей Івана Гончара в Києві.

Явдоха Пошивайло заповіла продовжувати справу збереження: «Історія вам ніколи не простить, якщо ви не зробите в Опішні музею… Ніколи! Ніколи! Ви сьогодні живете, будуть ще жити ваші діти, будуть  ходити в музей. За двадцять років скільки вже людей перейшло в наш домашній музей! І всім я стараюся розказати... Я кожній дитині хочу іграшку дати. І люди приходять до нас щодня… А ви старайтеся, до людей ідіть! І щоб музей у Опішні був. Бо інакше історія не простить!». Саме на основі її порад та настанов у гончарній столиці країни – Опішному – постав Національний музей-заповідник українського гончарства, Державна спеціалізована художня школа-інтернат «Колегіум мистецтв у Опішному», Інститут керамології – відділення Інституту народознавства НАН України. Все, що було зроблено цією простою, мудрою жінкою, яка не закінчувала інститутів, але розуміла важливість збереження всього прекрасного для нащадків, залишилося в спадок прийдешнім поколінням. 1999 року на основі колекції домашнього музею було відкрито Меморіальний музей-садибу гончарської родини Пошивайлів. За 15 років його існування тут побували десятки тисяч відвідувачів, які не лишилися байдужими до рідної культури. Ідуть люди, не забувають…

Людина, на жаль, не вічна, та вона живе доти, доки її пам’ятають. Ми пам’ятаємо…

Явдоха Пошивайло в домашньому Музеї гончарства. Опішне, Полтавщина. Літо 1979.
Фото Миколи Безноса. Національний музей-заповідник українського гончарства
в Опішному, Меморіальний музей-садиба гончарської родини Пошивайлів

Фрагменти експозиції  в домашньому Музеї гончарства родини Пошивайлів.
Опішне, Полтавщина. 1974.Фото Олександра Зеленецького. Національний
музей-заповідник українського гончарства в Опішному, Меморіальний музей-садиба гончарської родини Пошивайлів

Наталя Гринь,

молодший науковий співробітник

Меморіального музею-садиби

гончарської родини Пошивайлів

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Буклет/booklet

24312436524356436

Музей-садибу відчинено щодня 

з 9-00 до 17-00 год.

(п'ятниця, неділя: з 800 до 1600)

Вартість: 30,00 грн. за одну особу (віком від 18 років)
20,00 грн. за одну особу (віком до 17 років)